Město Korča (alb. Korça, neurč. Korçë) je nejvýznamnějším centrem jihovýchodní části země i přirozenou křižovatkou cest z Albánie do Řecka a Severní Makedonie. Korčané jsou právem hrdí na kulturu a dějiny svého města, které bylo střediskem albánského národního obrození. Dokladem toho je hned několik muzeí celoalbánského významu. Během roku se tu vystřídá řada festivalů, z nichž našince patrně nejvíce zaujmou srpnové slavnosti piva. I okolí má co nabídnout – kousek od Korči leží někdejší slavné město Voskopoja s pěticí kostelů zdobených freskami. Rezervace Bredhi i Drenovës je ideální volbou pro ty, kteří chtějí do přírody.
6 věcí, které nesmíte minout v Korči a okolí
|
Na prohlídku Korči si vyhraďte alespoň jeden celý den. Pokud vyrazíte i do okolí, nudit se tu nebudete ani po týdnu. Mějte na paměti, že kvůli výrazné nadmořské výšce (850 metrů) a poloze v horské kotlině zde bývá o poznání chladněji než ve zbylých částech Albánie. To, co je v létě příjemný chládek, bývá v zimě třeskutým mrazem.
Stejně jako v případě mnoha dalších albánských měst a vesnic je název Korča slovanského původu. Sousední Makedonci nazývají město Gorica, tedy malá hora. Řekové mu říkají Koritsa.
Díky své kultuře a aristokratickému půvabu, které se projevují jak v architektuře, tak v chování obyvatel, je Korča známá též jako Malá Paříž. Běžně se jí říká také Město serenád, to kvůli romantickým baladám, které tu muži dříve hrávali na dvorech a balkonech svých domů.
Historie Korči
První záznam o existenci Korči sice pochází z roku 1280, poté se však až do příchodu Osmanů prameny odmlčují. Zakladatelem moderního města se stal Iljaz Bej Mirahori, vojenský velitel albánského původu ve službách tureckého sultána, který se proslavil při dobývání Konstantinopole v roce 1453. Někdy v té době bylo město založeno a Iljaz Bej ho dostal do správy. Památkou na jeho éru je mešita z roku 1494, která dodnes nese jeho jméno a patří k nejstarším v celé Albánii.
Následovalo několik století rozkvětu, kdy Korča nabývala v rámci Osmanské říše na významu díky příhodné poloze na obchodních trasách i zdejší tradici řemesel. V 18. století tento vzestup ještě umocnil příchod obyvatel z nedalekého významného kulturního a hospodářského centra Voskopoje, které bylo rozvráceno konflikty mezi křesťanským a muslimským obyvatelstvem.

Zásadní období dějin města přichází v 19. století, kdy se Korča díky hospodářské vyspělosti a kontakty se světem stala centrem albánského národního obrození (alb. Rilindja Kombëtare). V roce 1887 tu vznikla první albánskojazyčná škola. Dnes v budově této školy (Mësonjetorja) sídlí muzeum školství.
Sílení albánského národního povědomí souběžně s oslabováním osmanské říše mělo za následek čím dál výraznější národnostní konflikty mezi Albánci a Řeky. Poté, co byla Korča za první balkánské války (1912) zbavena turecké nadvlády, se tu odehrála de facto občanská válka, která přinutila k emigraci masy obyvatelstva. Nejčastějším cílem vystěhovalců byly USA, kam odcházelo zejména pravoslavné obyvatelstvo, muslimové naopak prchali do Istanbulu.
Ačkoliv velmoci přiřkly Korču v roce 1912 nově vzniklé Albánii, město si stále nárokovalo i Řecko, které ho také opakovaně okupovalo. Situaci pomáhala stabilizovat francouzská posádka, která zde v letech 1916-1920 vyhlásila protektorátní Autonomní albánskou republiku Korča. Po Francouzích zbylo známé lyceum, na němž působil coby učitel pozdější komunistický diktátor Enver Hoxha.

Doprava do Korči
Do Korči jezdí autobusy z Tirany (východní terminál TEG) přes Elbasan a Pogradec (11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00). V opačném směru odjíždějí autobusy z Korči do Tirany ve 4:30, 6:45, 7:30, 8:30, 9:30 a 10:30 hodin. Cesta trvá přibližně 3,5 hodiny.
Přímé autobusy jezdí také do Drače (9:30, návrat 14:00), Fieru (08:30, návrat 15:50), Vlory (9:00, návrat 07:15 následující den), Beratu (10:00, návrat 15:00), Elbasanu (7:00, návrat 11:00), Sarandy (pondělky a pátky 6:00, návrat úterky a soboty 5:30) a Gjirokastry (středy a pátky 6:00, návrat čtvrtky a soboty 7:00).
Regionálními minibusy se dostanete z Korči do Bilisht (minimálně 4x denně), Erseky (několikrát denně), Voskopoji (několikrát denně) nebo k Prespanskému jezeru (13:00). Přibližně každých 30 minut jezdí minibusy do Pogradce.
Z Řecka (Kastorie) jezdí do Korči několik autobusů denně, v Korči zastavují také autobusy ze Soluně do Tirany.
Z jihu spojuje Korču s Përmetem scénická silnice přes oblast Kolonja. Jízda po úzké a klikaté silnici pod horami Gramoz, Ostrovica a Nemërçka je zážitkem sama o sobě, na většině trasy je navíc zbrusu nový asfalt. Pokud jedete z Përmetu, vyhněte se přímé trase z Çarçovy do Leskoviku a jeďte raději kolem hraničního přechodu Tre Urat.

Pamětihodnosti v Korči
Užitečné odkazy
Ubytování
Rezervujte si přes Booking.com nejkrásnější ubytování v Korči.
Itineráře
Potřebujete pomoc s plánováním cesty do Albánie? Vytvořím vám itinerář na míru. Objednat si ho můžete zde.
Půjčení auta
Potřebujete v Albánii půjčit auto? S výběrem vám pomůže můj miniprůvodce.
Internet v mobilu
S aplikací Airalo získáte mobilní internet za pár korun. Zapomeňte na drahá roamingová data i shánění albánské SIM.
Zážitky
Vyhledávač Viator.com vám zajistí jednodenní výlety do Korči, průvodcované prohlídky města či třeba lety na paraglidu z okolních kopců.
Mapa Korči