Honosné domy se střechami ze šedivého vápence, křivolaké uličky s kamennou dlažbou, starý bazar i majestátní hrad, který se vyjímá vysoko nad městem. Gjirokastra (neurč. Gjirokastër) je jedinečnou ukázkou typické osmanské architektury, díky níž aspiruje na titul nejkrásnějšího města v Albánii. Není náhodou, že byla v roce 2005 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Dávná historie dýchá i z památek v okolí, ať už je to byzantský kostel v Labově či vykopávky antického města Antigonea. Kdo sem přijede za přírodou, neměl by vynechat trekování v údolí Zagoria.
5 věcí, které nesmíte minout v Gjirokastře a okolí
|
Gjirokastru lze rozdělit na dvě poloviny: staré město na kopci a nové město v údolí pod ním. Pokud vám nevadí chození strmými dlážděnými uličkami, dostanete se ke všem pamětihodnotem i pěšky, neboť jsou všechny v docházkové vzdálenosti od historického centra. Staré a nové město spojuje okružní linka autobusu městské hromadné dopravy.
Gjirokastra je známá také jako rodiště bývalého albánského komunistického diktátora Envera Hodži a mezinárodně uznávaného spisovatele Ismaila Kadareho.
Historie Gjirokastry
O původu jména Gjirokastry se dodnes vedou spory. Jedni název odvozují z řeckých slov argyro (stříbrný) a kastro (hrad), patrně podle množství střech a schodů pokrytých stříbřitou břidlicí. Druzí se odkazují na legendu o princezně Argjiro, která, než aby padla do rukou tureckým dobyvatelům, raději skočila z hradeb a zabila se. Najdou se i tací, podle nichž jméno městu propůjčil albánský národní hrdina Jiří Kastriot Skanderbeg (Gjergj Kastrioti).
První písemné záznamy o Gjirokastře pocházejí z roku 1336, tehdy město stálo na hranicích byzantské říše. V roce 1432 bylo dobyto Turky. Na rozdíl od jiných tehdejších albánských měst pod novými vládci vzkvétalo a stalo se centrem jedné z jeho administrativních oblastí. V roce 1670 mělo na 2000 domů, osm mešit, tři kostely a 280 obchodů.

V 19. století většina města shořela a honosné domy, které máme v Gjirokastře možnost vidět dnes, vyrostly při následné obnově města.
V první polovině 20. století se v Gjirokastře narodily dvě význačné albánské osobnosti. První byl vůdce komunistického odboje za druhé světové války a pozdější diktátor Enver Hoxha, druhým je spisovatel Ismail Kadare, zřejmě nejznámější albánský autor, jehož díla byla přeložena do mnoha světových jazyků včetně češtiny. Své rodiště brilantně popsal v románu Kronika v kameni (vyšlo slovensky).
Po zhroucení komunistického režimu v Albánii se Gjirokastra stejně jako další města v zemi potýkala s krachem průmyslu a ztrátou pracovních míst. Dodnes se nevzpamatovala z masového vystěhovalectví, které nechalo mnoho z gjirokasterských historických domů neobydlených. Situaci pomáhá napravovat až rozvoj cestovního ruchu v posledních letech, díky němuž začalo mnoho rodin své domy pronajímat turistům. Významným milníkem bylo v roce 2005 zařazení Gjirokastry spolu s Beratem na seznam světového dědictví UNESCO.
Doprava do Gjirokastry
Autobusy z Tirany (z jižního terminálu přes Drač, Levan a Tepelenu) jezdí do Gjirokastry šestkrát denně, cesta trvá přibližně čtyři hodiny. Dvakrát denně se sem dostanete autobusem z Beratu, třikrát denně z Përmetu a jednou denně (kromě neděle) z Korči. Mezi Sarandou a Gjirokastrou jezdí denně několik autobusů a minibusů, cesta trvá asi hodinu.

Autobusové nádraží je dole v údolí poblíž křižovatky ulice 18. Shtatori s hlavní silnicí Gjirokastra-Tepelena.
UPOZORNĚNÍ: Otevřením tunelu Skërfica na trase mezi Tepelenou a Sarandou přestala přes Gjirokastru jezdit většina autobusů mezi Tiranou a Albánskou riviérou. Spoje z Gjirokastry do Sarandy mají proto i několikahodinové intervaly.
Z řecké Janiny (Ioánniny) vyráží přímý autobus do Gjirokastry v 6:00. Jízdné je nicméně poměrně drahé a většina Albánců volí pouze jízdu k hraničnímu přechodu Kakavija, který přecházejí pěšky, a zbývajících 30 kilometrů do Gjirokastry dojedou albánskými minibusy nebo taxíky čekajícími u celnice. V opačném směru (z Gjirokastry) vyrážejí autobusy ke kakavijské celnici v 7:30, 10:30, 14:00 a 16:30.
Ve městě funguje MHD. Autobusy vás od autobusového nádraží svezou na náměstí Çerçiz Topulli ve staré část města. Soukromé autobusy mají zdolávání strmých a úzkých uliček zakázáno. Nejlépe se kamkoliv po starém městě dostanete taxíkem.
Průvodcované prohlídky a celodenní výlety
Gjirokastra právem patří k největším turistickým tahákům v Albánii. Vzhledem k tomu, že cesta ze Sarandy trvá ani ne hodinu, je také ideálním cílem pro celodenní výlet z Albánské riviéry. Agentury zajišťují také výlety do Gjirokastëru přímo z Tirany.
V Gjirokastře nabízí služby spousta místních průvodců. Využijte jejich znalosti historie města a užijte si s nimi procházku po městě. Milovníci jídla mají možnost absolvovat kurzy vaření gjirokasterských specialit.
Nejčastějším cílem výletů z Gjirokastry je uhrančivý pramen Modré oko, taxík vás vyjde na zhruba 50 eur za zpáteční cestu. Nezapomenutelným zážitkem pro milovníky nedotčené přírody je off-road výlet do údolí Zagoria, nadšenci jízdy na koni si užijou projížďku s průvodcem v malebné krajině údolí Drinu pod Gjirokastrou. Pokud se vydáte taxíkem nebo ranním autobusem do Përmetu (asi 1 hodina), můžete zkusit rafting na řece Vjosa, což je jeden z nejlepších outdoorových zážitků v celé Albánii.
Užitečné odkazy
Ubytování
Rezervujte si přes Booking.com nejkrásnější ubytování v Gjirokastře.
Itineráře
Potřebujete pomoc s plánováním cesty do Albánie? Vytvořím vám itinerář na míru. Objednat si ho můžete zde.
Půjčení auta
Potřebujete v Albánii půjčit auto? S výběrem vám pomůže můj miniprůvodce.
Internet v mobilu
S aplikací Airalo získáte mobilní internet za pár korun. Zapomeňte na drahá roamingová data i shánění albánské SIM.
Zážitky
Vyhledávač Viator.com vám zajistí místního průvodce po Gjirokastře nebo třeba kurzy vaření.
Mapa Gjirokastry