Skrapar je region jihovýchodně od Beratu známý především pro své přírodní krásy. Hojně navštěvovaný kaňon Osumu si již našel pevné místo na turistické mapě Albánie, region toho ale může nabídnout mnohem více: navštivte Pirogoshskou jeskyni a Bogovský vodopád.
Skrapar je dokonalým příkladem vnitřní periferie. Přestože se nachází v centrální části jižní Albánie, do celého regionu vede jediná asfaltová silnice. Ze všech ostatních stran je obklopen horami. Komunističtí plánovači si byli dobře vědomi jeho strategické polohy a vybudovali v Poliçanu továrnu na zbraně a v kaňonu Gradec velký podzemní sklad zbraní.

Çorovoda, správní centrum regionu, se nachází asi 50 kilometrů od Beratu. Lze se do ní snadno dostat autem nebo autobusem, který jezdí několikrát denně. S autem s pohonem 4×4 můžete podniknout jeden z nejkrásnějších albánských off-road výletů z Çorovody na horu Tomorr (přes Gjerbës).
Kaňon Osumu je největší v Albánii a patří také k jejím největším turistickým atrakcím. Podrobnější popis najdete na zde.
Další ze skraparských soutěsek, kaňon Gradec (alb. Kanioni i Gradecit), se nachází několik kilometrů od Çorovodë, ostatně stejně jako kaňon Osumu.
Auto zanechte u elegantního mostu Kasabashi (alb. Ura e Kasabashit), který pochází z osmanské éry (přesněji řečeno z roku 1640) a nachází se na konci asfaltové silnice. Odtud vede šterková cesta (1 km) k bývalým vojenským tunelům, které byly vyhloubeny do skály v době studené války. Albánská lidová armáda v nich skladovala tolik munice, že by vystačila na půl roku války. Tunely jsou nyní prázdné, vstup do nich je na vlastní nebezpečí.
Pokud autem se vydáte serpentinami nahoru od Kasabashiho mostu, asi po třech kilometrech dojdete k Pirogoshské jeskyni (alb. Shpella e Pirogoshit). Cesta má štěrkový povrch, ale je sjízdná všemi druhy vozidel. Auto nechte u lomu, od nějž vede k jeskyni značená stezka se zábradlím (necelý 1 km).

Jeskyně je u vchodu pět metrů vysoká a 30 metrů široká, uvnitř jsou krásné krápníky. Je volně přístupná, ale pokud se vydáte do jejích útrob, měli byste mít základní jeskyňářské zkušenosti. Od vstupu do jeskyně je úchvatný výhled na Gradecký kaňon a jeho až 300 metrů vysoké skály.
Další chloubou Skraparu je Bogovský vodopád (alb. Ujëvara e Bogovës), který je součástí národního parku Tomorr. Z vesnice Bogova, kde můžete zaparkovat auto, k němu dojděte nenáročnou značenou cestou (2 km).
Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu je jaro, kdy je ve vodopádu nejvíce vody. Ta se z několika směrů vlévá do krásné tůně, ve které je radost se v horkém dni vykoupat.
Ze Skraparu se lze relativně dobře dostat také do pohoří Ostrovica. Z Çorovody vede asfaltová silnice až za vesnici Potom na jižním úpatí tohoto krásného a izolovaného pohoří. Odtud pokračujte pěšky nebo terénním autem do vesnice Backa a dále do sedla Marta (8 km), z něj je to na jižní vrchol Maja e Faqekuqit (2352 m.n.m.) již jen něco přes hodinu.
VAROVÁNÍ: Vyhněte se cestě z Çorovody do Këlcyry v údolí Vjosy přes Sevran, tedy pokud nechcete uvíznout nebo si zničit auto. Šotolinová silnice je v hrozném stavu a je vhodná pouze pro vozidla do terénu.
Užitečné odkazy
Ubytování
Rezervujte si přes Booking.com to nejkrásnější ubytování v Çorovodě a okolí.
Itineráře
Potřebujete pomoc s plánováním cesty do Albánie? Vytvořím vám itinerář na míru. Objednat si ho můžete zde.
Půjčení auta
Potřebujete v Albánii půjčit auto? S výběrem vám pomůže můj miniprůvodce.
Internet v mobilu
S aplikací Airalo získáte mobilní internet za pár korun. Zapomeňte na drahá roamingová data i shánění albánské SIM.
Zážitky
Vyhledávač Viator.com vám zajistí výlety k vodopádům Bogova, kaňonu Osum a spoustu dalších zážitků.