Podhradní čtvrť Mangalem v Beratu představuje typickou ukázku osmanského urbanismu a architektury. Tvoří ji úzké dlážděné uličky, které se proplétají hustou zástavbou vícepatrových dřevěných domů s bílými fasádami a arkýři. Celá čtvrť je zasazena do příkrého svahu, odkud má každý dům perfektní výhled na údolí řeky Osum a nedaleké pohoří Tomorr. Zdejší nádherně vyzdobená Královská mešita patří k nejstarším v Albánii.
Když se na Mangalem podíváte z východu, uvidíte samá okna, však se proto Beratu přezdívá Město tisíců oken. Mnoho z domů je v současnosti přebudováno na penziony, v nichž si neuvěřitelný genius loci tohoto města budete moct vychutnat i vy.
Rozkvět Mangalemu v 18. století se pojí s příchodem lidí, kteří uprchli z Voskopoje a do Beratu si přinesli svůj vyhlášený řemeslný um. Téměř všechny domy byly nově vybudovány či zrekonstruovány v polovině 19. století, kdy Berat postihlo silné zemětřesení.
V centru Mangalemu dole u řeky se soustřeďuje většina islámských staveb Beratu. Na křižovatce ulic Mihal Komena a Antipatrea stojí Královská mešita (alb. Xhamia e Mbretit), kterou nechal v roce 1492 postavit turecký sultán Bájezíd II. Patří tudíž k nejstarším celé Albánii. Oproti většině albánských mešit nemá kupoli, ale plochou dřevěnou střechu. Její strop je barevně malovaný. Požádejte ochotného správce, za malý poplatek vás vezme po uzoučkém schodišti na 30 metrů vysoký minaret.

V prostorách mešity se nachází svatyně (tekke) kdysi vlivného súfijského řádu chalvetijů (alb. halveti), jehož vyznavači byli v době Osmanské říše i mnozí sultánové. Toto společenství nese některé shodné prvky s rozšířenějším řádem bektaši, kromě Beratu má na Balkáně své modlitebny také v Sarajevu a ve Skopje. Beratská tekke je zasvěcená Shehu Qerimovi (alb. Teqeja e Sheh Qerimit).
Do budovy se vstupuje malým podloubím, které tvoří antické sloupy přivezené z rozvalin města Apollonia. Mnohým interiérovým dekoracím vévodí překrásně malovaný strop vyřezávaný ze dřeva. Tekke nechal v druhé půli 17. století postavit vládce Ahmed Kurt paša, jenž je pohřbený v jedné z bočních místností.
Na nábřeží řeky Osum stojí další z beratských mešit, tzv. Mládenecká mešita (alb. Xhamia e Beqarëve). Jméno dostala po těch, kteří se do ní chodili nejčastěji modlit: beratských kupcích, kteří bývali často svobodní. Svým zevnějškem nápadně připomíná Ethem Beyovu mešitu v centru Tirany.
V ulici stoupající z Mangalemu na hrad stojí historická dvoupatrová budova, v níž dnes sídlí etnografické muzeum (alb. Muzeu Kombëtar Etnografik i Beratit). V přízemí je napodobenina středověké uličky s obchody a je tu také lisovna olivového oleje. První patro v typickém domě zpravidla obývala rodina a nejinak tomu je i v případě muzea: v jednotlivých pokojích a kuchyni jsou vystaveny předměty každodenního života i nábytek.
TIP: Mezi desítkami hotelů a penzionů v Mangalemu vyniká Hotel Mangalemi. Při návštěvě Beratu byste si ho neměli nechat ujít pro jeho vynikající kuchyni, útulné prostředí, historický dům a perfektní polohu.
Užitečné odkazy
Ubytování
Rezervujte si přes Booking.com to nejkrásnější ubytování v Beratu.
Itineráře
Potřebujete pomoc s plánováním cesty do Albánie? Vytvořím vám itinerář na míru. Objednat si ho můžete zde.
Půjčení auta
Potřebujete v Albánii půjčit auto? S výběrem vám pomůže můj miniprůvodce.
Internet v mobilu
S aplikací Airalo získáte mobilní internet za pár korun. Zapomeňte na drahá roamingová data i shánění albánské SIM.
Zážitky
Vyhledávač Viator.com vám zajistí výlety do Beratu, průvodce po městě či třeba ochutnávky místních vín.