Městečko Delvina (neurč. Delvinë) není zrovna magnetem na turisty. Malebná podhorská krajina severovýchodně od Sarandy i několik krásných historických památek ve městě i okolí však rozhodně stojí za minimálně půldenní výlet. Pokud hledáte kulturní únik z pláží Albánské riviéry, právě jste ho našli.
Delvinu z většiny tvoří nevzhledné socialistické paneláky, centrem je malé náměstí s několika kavárnami. Na malém kopci jižně od města stojí Delvinský hrad (alb. Kalaja e Delvinës), respektive jeho rozvaliny. Místo nabízí úchvatný výhled na Delvinu i horu Mali i Gjerë, která město odděluje od Gjirokastry.
Kdysi významný komplex Xhermëhalla jižně od hradu pochází z doby založení města Osmany v 17. století. Z areálu zůstala mešita, hrobka (tyrbe), lázně (hamam) a kašna. Nedá se říci dochovala, protože z většiny budov zbyly jen obvodové zdi. Areál však nedávno prošel rekonstrukcí, což z něj učinilo lokální atrakci.

Ve vesnici Rusan, necelé dva kilometry západně od Delviny, se nachází slavná mešita Gjin Aleksi (alb. Xhamia e Gjin Aleksit). Postavena byla rovněž v 17. století na místě byzantského kostela z 12. století. Jméno získala po jistém Aleksovi, křesťanském konvertitovi k islámu. Budova byla nedávno důkladně a vkusně opravena a nyní patří k nejkrásnějším mešitám v jižní Albánii. Jednolodní stavba postavená z kamene má otevřený vestibul, čtvercovou modlitebnu a minaret. Kopule spočívá na osmibokém tamburu. V areálu mešity se nacházejí dvě honosné hrobky.
K dalšímu svatostánku v okolí Delviny, klášteru Kamena (alb. Manastiri i Kamanës), se musíte vydat pěšky. Z města jsou to asi dva kilometry poklidným údolím. Jediná dochovaná stavba, kostel Panny Marie z roku 1580, je obklopena rozvalinami zbylých klášterních budov.
Také klášter Panny Marie ve vesnici Kostar (alb. Manastiri i Kostarit) byl vybudován na krásném místě: na úpatí desítky metrů vysoké skaly. Stavba je doslova vytesána do kamene a je z ní nádherný výhled na okolní údolí a vesnice. Původní části kláštera pocházejí z roku 1332, další byly přistavěny v letech 1690 až 1770. Kostel je vyzdoben freskami a dřevěným nábytkem, mnohými Albánci je považován za poutní místo. Ke klášteru se dostanete autem odbočkou ze silnice SH99 spojující Sarandu a Gjirokastru. Poslední čtyři kilometry z vesnice Mesopotam jsou bez asfaltu, zvládne je ale i běžné auto.
Východně od Delviny, na vrcholu travnatého kopce poblíž vesnice Kardhikaq, leží další z řady klášterů v této oblasti. Zasvěcený je Svaté Trojici (alb. Manastiri i Shën Triadhës). Kostel je zde opět jediná zachovalá stavba. Dechberoucí výhledy rozhodně stojí za zhruba patnáctiminutový výšlap do strmého kopce.
Historickou památkou nedaleko Delviny je také vesnice Kamenica, která byla založena před zhruba 900 lety a v době Osmanské říše mívala až 120 domů a 12 kostelů. Obyvatelé se z ní později odstěhovali a nechali ji v takřka původním stavu. Nyní zarůstá stromy. Pro archeology jde o cennou lokalitu a dosud zde probíhá výzkum. Pozůstatky vesnice se nacházejí na kopci asi jeden kilometr jižně od vesnice Kopaçëz. Auto nechte na úpatí kopce u hřbitova.
Mezi Delvinou a Sarandou jezdí pravidelně autobusy. Silnice z Delviny na východ směrem na Gjirokastru (SH78) je úzká a v poměrně špatném stavu, nabízí nicméně krásné výhledy na údolí řeky Bistrice. Vede mimo jiné nad přírodním parkem Modré oko.
Užitečné odkazy
Ubytování
Rezervujte si přes Booking.com nejkrásnější ubytování v Delvině a okolí.
Itineráře
Potřebujete pomoc s plánováním cesty do Albánie? Vytvořím vám itinerář na míru. Objednat si ho můžete zde.
Půjčení auta
Potřebujete v Albánii půjčit auto? S výběrem vám pomůže můj miniprůvodce.
Internet v mobilu
S aplikací Airalo získáte mobilní internet za pár korun. Zapomeňte na drahá roamingová data i shánění albánské SIM.
Zážitky
Vyhledávač Viator.com vám zajistí jednodenní výlety do Delviny a spoustu dalších zážitků.