Albánský turistický sektor je neuvěřitelně dynamický a nabídka ubytování se v posledních letech rozšiřuje doslova ze dne na den. Autentické zážitky na vás čekají při ubytování v soukromí či kempování v přírodě. Pomalu se začínají objevovat také hotely vyšší kategorie. Chcete-li si zamluvit ubytování předem, nejširší nabídku má v Albánii globální vyhledávač Booking.com. Přes něj si lze rezervovat jak prostý pokoj v zapadlé vesnici, tak třeba luxusní apartmán u moře.
Největší stavební horečku zažívá Albánská riviéra, kde v posledních letech rostou nové hotely a penziony jako houby po dešti. Nové ubytovací kapacity bývají zejména ve střední a nižší cenové kategorii. Luxusní pětihvězdičkové hotely si do Albánie hledají cestu jen pozvolna, několik jich však už najdete je v Tiraně, Drači a na Albánské riviéře.
Turistický boom se navíc netýká pouze hojně navštěvovaných míst, jako je metropole Tirana či albánské pobřeží, ale zasahuje už i do odlehlejších venkovských oblastí, kde dnes představuje jeden z mála způsobů obživy.
Ubytování v Albánii je oproti Česku levné, nabídka začíná na deseti eurech za osobu a noc. Zpravidla se jedná o malé penziony, které vznikly tak, že místní lidé vyčlenili část svých domovů pro hosty. Osobně tento typ ubytování preferuji, máte totiž ideální možnost poklábosit s hostiteli a nakouknout do tajů albánského života.

V Tiraně a dalších větších městech jsou běžné hostely s hromadnými ložnicemi pro batůžkáře (cena cca 15 eur/os se snídaní). Cena dvoupokojového pokoje v malém hotýlku v metropoli začíná obvykle na 20-25 eurech za osobu, ve střední cenové úrovni pak 50-60 eur. Luxusnější hotely si účtují kolem 100 eur za osobu.
Ceny v albánských hotelech jsou obvykle uváděny za pokoj, nikoliv za osobu. Majitelům bývá jedno, zda zaplatíte v eurech nebo lecích, jiné měny jako dolary či libry se obvykle nepřijímají.
Stojí-li vám to za to, nebojte se o cenu smlouvat. Zejména při ubytování v domácích penzionech můžete srazit cenu o pár eur dolů.
Jakékoliv dohadování vám patrně nepomůže na pobřeží, kde během letních měsíců letí ceny exponenciálně nahoru. Kapacita ubytování tu bývá rychle vyprodána, je proto dobré si ho zajistit v dostatečném předstihu. Mimo sezónu není mnoho hotelů vůbec v provozu.

Samostatnou kapitolou je ubytování v soukromí. Úcta vůči hostu je jedním z ústředních motivů albánské kultury a zejména v odlehlejších krajích, kam dosud turismus příliš nepronikl, se vám může stát, že vás místní pozvou k sobě domů a královsky vás pohostí, aniž by za to žádali jakékoliv peníze. Ostatně, pokoj pro hosty býval tradičně tím nejkrásnějším v celém domě.
Většina Albánců vám rovněž velice ochotně poradí s vyhledáním ubytování tam, kde žádné oficiální neexistuje. Většinou se mezi místními vždycky najde někdo, kdo vás ubytuje u sebe doma.
Kempy jsou v Albánii stále relativně novým fenoménem, přesto jich už je v celé zemi několik desítek. Řada penzionů umožňuje turistům, aby si za menší obnos postavili stany na zahradě.
Albánie je rájem pro kempování v přírodě, které je obecně tolerované, a to i v národních parcích. Pokud se rozhodnete rozbít tábor poblíž něčího obydlí, měli byste o tom místní obyvatele informovat a požádat o svolení. Obvykle s tím nebudou mít žádný problém, spíše vás budou zvát k sobě domů.
Užitečné odkazy
Ubytování
Rezervujte si nejkrásnější ubytování v Albánii přes Booking.com.
Itineráře
Potřebujete pomoc s plánováním cesty do Albánie? Vytvořím vám itinerář na míru. Objednat si ho můžete zde.
Půjčení auta
Potřebujete v Albánii půjčit auto? S výběrem vám pomůže můj miniprůvodce.
Internet v mobilu
S aplikací Airalo získáte mobilní internet za pár korun. Zapomeňte na drahá roamingová data i shánění albánské SIM.
Zážitky
Vyhledávač Viator.com vám v Albánii zajistí nejrůznější zážitky, od výletů přes paragliding až po kurzy vaření.