Shishtavec (urč. Shishtaveci) je největší z osmi malebných vesnic nacházejících se na náhorní plošině poblíž hranic s Kosovem. Vyhledávaným cílem se stal poté, co sem byla vyasfaltována silnice z Kukësu. Představuje skvělou základnu pro pěší výlety v pohoří Šar planina i projížďky na koních po okolních pastvinách.
Stejně jako v přilehlém kosovském regionu Gora tvoří i v Shishtavci velkou část obyvatel etnická skupina Goranců, kteří mluví jihoslovanským nářečím podobným makedonštině a vyznávají islám.
Silnice do Shishtavce je spektakulární sama o sobě. Kousek za Kukësem si prorazí cestu mocnou soutěskou Vana (alb. Kanioni i Vanave), aby v několika serpentinách vystoupala na náhorní plošinu. Minibus jezdí ze Shishtavce do Kukësu před 7:00 a zpět se vrací ve 13:00.
Shishtavec je po celé Albánii znám je především díky lyžování. Místní odkoukali tuto zimní radovánku od rakousko-uherských vojáků, kteří zde sloužili za první světové války. Od té doby se tu tento sport stal tradicí a pořádají se zde závody.

Vzhledem k velké nadmořské výšce (kolem 1400 m. n. m.) je vesnice dobrým východištěm pro pěší výlety v pohoří Šar planina. Okolní rozsáhlé horské pastviny jsou pak přímo ideální pro projížďky na koních, které si zde můžete pronajmout. Nejkrásnějším obdobím pro návštěvu tohoto kraje je pozdní jaro, kdy zdejší louky rozkvetou všemi barvami.
Ve vesnici funguje penzion Adem Sokoli. Děti jistě ocení nový Adventure Park s houpačkami a různými prolézačkami.
Udělejte si výlet na Ranní kámen (alb. Guri i Mëngjesit), osamělou skálu na oblém horském hřebeni poblíž kosovské hranice. Cestou se můžete občerstvit v horském hotýlku Skiator, kde vaří skvělá jídla a je zde i možnost ubytování (cestu si až sem můžete zkrátit terénním autem). Výlet je vcelku nenáročný a neměl by vám zabrat více než čtyři hodiny tam i zpět. Mapu s GPS trasou najdete zde.

Nebudete-li mít dost, z Ranního kamene lze pokračovat na místní dominantu, horu Kallabak (alb. Maja e Kallabakut, 2174 m. n. m.). Z Shishtavce vám cesta zabere zhruba osm hodin tam a zpět (mapa s GPS trasou zde). Budete-li z vrcholu pokračovat dále na jih, další den dojdete pod nejvyšší albánskou horu Korab.
Tento úsek je součástí sítě dálkových tras, kterou Albánci souhrnně nazývají Stezka barev (alb. Shtegu i Ngjyrave, angl. The High Scardus Trail). Od svého startu na severomakedonsko-kosovské hranici až po Prespanské jezero měří téměř 500 kilometrů, z toho 150 kilometrů vede Albánií. Krajina je v této části stezky charakteristická nekonečnými alpinskými loukami, které jsou jako stvořené pro jízdu na horských kolech.

Rastrovou mapu se stezkami kolem Shishtavce najdete zde.
UPOZORNĚNÍ: Některá území na hranicích s dnešním Kosovem byla během studené války částečně zaminována a nacházela se tu i nevybuchlá munice. Albánie již v roce 2009 deklarovala, že veškeré její území je min zbavené. V pohraničních oblastech na severovýchodě země nicméně nikdy není opatrnosti nazbyt a je lepší přeptat se místních, zda je vámi zvolená trasa bezpečná.
Užitečné odkazy
Ubytování
Rezervujte si přes Booking.com nejkrásnější ubytování v Shishtaveci a okolí.
Itineráře
Potřebujete pomoc s plánováním cesty do Albánie? Vytvořím vám itinerář na míru. Objednat si ho můžete zde.
Půjčení auta
Potřebujete v Albánii půjčit auto? S výběrem vám pomůže můj miniprůvodce.
Internet v mobilu
S aplikací Airalo získáte mobilní internet za pár korun. Zapomeňte na drahá roamingová data i shánění albánské SIM.