V Evropě je dnes již velice málo míst, kde se na souši stále těží ropa. V okolí Fieru máte jedinečnou možnost vidět těžbu černého zlata na vlastní oči. Spatříte však i její stinnou stránku, kterou je na první pohled patrná devastace životního prostření.
Pole Patos-Marinëz je v současnosti největším pevninským ropným ložiskem na kontinentě. Za bezmála sto let průmyslové těžby tu bylo vyhloubeno celkem 2400 vrtů, jež produkují těžkou ropu zpracovávanou ve dvou albánských rafinériích (Fieru a Ballshi). Moderní těžba, na níž má licenci kanadská firma, se nyní nejvíce rozvíjí mezi vesnicemi Marinza a Belina. Projížďka touto krajinou je zvláštní zážitek, jinde v Evropě na takto rozsáhlou těžební oblast těžko narazíte.
Odvrácenou stranou těžby je devastace životního prostředí. Místní obyvatelé si stěžují na ropu ve vodních tocích, na mnoha místech se utvořily toxické laguny plné ropy a dalších jedovatých odpadů. Obrovským zdrojem znečištění jsou také zastaralé rafinérie.
TIP: Pojedete-li z Fieru do Beratu po silnici SH73, kousek na Roskovcem se vám naskytne pohled na jednu z nejbizarnějších staveb celé Albánie: několikapatrový dům ve tvaru lodi, který stojí uprostřed polí, desítky kilometrů od pobřeží. Původně to snad byla restaurace, nyní je budova prodej.
Další velké ropné pole se nachází kolem města Kuçova, které leží mezi Fierem a Beratem. V roce 1928 zde italští inženýři provedli první vrt a Itálie během okupace Albánie za druhé světové války využívala zdejší ropu pro vojenské účely. Za socialismu bylo město výstavní skříní socialistického průmyslu a svého času neslo jméno Stalin (alb. Qyteti Stalin).
Každý, kdo do něj dnes zavítá, rychle pochopí, že dnes má již svou hvězdnou hodinku za sebou. Na zahradě snad každého domu tu ale dodnes stojí těžební věže a typická ropná čerpadla. Většina jsou rezavějícím dokladem dob minulých, některá jsou ale stále v provozu.
TIP: Několik kilometrů na jih od Kuçovy leží stejnojmenná letecká základna, kterou nyní využívá Severoatlantická aliance, jíž je Albánie od roku 2009 členem. Na konci východní pojezdové dráhy, poblíž protileteckého krytu vyhloubeného ve skále, jsou zaparkovány desítky vyřazených stíhaček MiG-15 a MiG-19 albánského letectva.
Na základnu se nesmí, letecký hřbitov si však můžete prohlédnout z kopce u vesnice Perondi (nefotografujte, jedná se o vojenský objekt). V této obci najdete také krásnou trojlodní baziliku sv. Mikuláše (alb. Kisha e Shën Kollit) z 10. století.
Užitečné odkazy
Ubytování
Rezervujte si přes Booking.com nejkrásnější ubytování ve Fieru.
Itineráře
Potřebujete pomoc s plánováním cesty do Albánie? Vytvořím vám itinerář na míru. Objednat si ho můžete zde.
Půjčení auta
Potřebujete v Albánii půjčit auto? S výběrem vám pomůže můj miniprůvodce.
Internet v mobilu
S aplikací Airalo získáte mobilní internet za pár korun. Zapomeňte na drahá roamingová data i shánění albánské SIM.